• تلفن: 77510057-021 
  • ایمیل: info@parfika.com
  • ساعات کاری:  08:00 - 17:00

ایده‌ها و توصیه‌ها

  • خانه
  • /
  • ایده‌ها و توصیه‌ها

برای انتخاب پارکت مناسب به چه عواملی باید توجه کنیم؟


می خواهید پارکت سولید (چوبی با ضخامت یک لایه) انتخاب کنید یا پارکت چند لایه؟ گونه بلوط را ترجیح می دهید یا راش یا گردو؟ می خواهید چیدمان نصب پارکت‌تان چگونه باشد؟ به صورت رگ و راست و مستقیم نصب شود یا با طرح جناقی؟ از این ها گذشته انتخاب پارکت بستگی به عامل مهم وضعیت و میزان نورگیری اتاق‌ها و سالن دارد.

رنگ دیوارها، رنگ و طرح کابینت‌های آشپزخانه، نوع مبلمان و سایر عناصر محیط عامل دیگری در انتخاب رنگ و گونه پارکت است. بنابراین اگر نور فضای سالن و یا اتاق‌های شما زیاد است پارکت تیره تر انتخاب مناسبی است و برعکس برای نور کم حتما پارکت روشن انتخاب کنید.
نکته دیگر اینکه تردد در فضای موردنظرتان چه قدر کم یا زیاد است؟ برای اتاق خواب با تردد کم، منطقی است پارکتی از گونه‌ای با تراکم پایین انتخاب کنید و برای سالن و راهروهای با تردد بالا پارکتی با مقاومت زیاد مناسب‌تر است.

آیا می‌شود در آشپزخانه هم پارکت نصب کرد؟


بله، تحت شرایطی خاص و با انتخاب ملزومات نصب مناسب از قبیل چسب و لاک‌های مقاوم در برابر آب می‌توان آشپزخانه را هم پارکت نصب کرد، به شرطی که مراقبت‌های لازم را از پارکت ارزشمندتان انجام دهید و تا حد امکان از ریختن آب بر روی پارکت جلوگیری کنید.

پارکت خوب چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟


پارکت خوب پارکتی است که به تمام و کمال وظیفه و کاربردی را که به خاطر آن خریداری شده است ایفا کند. یعنی دارای مقاومت بالایی در برابر سایش و فرسایش باشد، دارای ساختار و نصب خوبی باشد و نمای زیبا و چشم نوازی داشته باشد.

چگونه از پارکت‌مان مراقبت و نگهداری کنیم؟


آیا به نظر شما نگهداری از یک سینه ریز جواهر اصل با نگین‌های برلیان با مراقبت از یک قطعه سینه‌ریز بدلی یکسان است؟
بدیهی است که نگهداری از جواهر برلیان دقت و حوصلهٔ بیشتری می‌خواهد. با این قیاس پارکت چوبی طبیعی و نگهداری از آن دست کمی از نگهداری یک جواهر اصیل ندارد.
رعایت چند نکته مهم در نگهداری از پارکت چوبی، این جواهر ارزشمند را از آزردگی و خراشیدگی و آسیب‌های وارده حفظ خواهد کرد:

1. گرد و غبار و سنگ ریزه دشمن طبیعی پارکت هستند زیرا مانند یک سمباده زبر موجب خراشیدگی سطح پارکت می شوند. برای جلوگیری از این مسئله، در بیرون در ورودی، از پادری‌های مناسب و در داخل راهروی ورودی، از قالیچه استفاده کنید تا از ورود و پخش این شن ریزه‌ها در داخل خانه جلوگیری شود.

2. مواظب سالم بودن تخت کفش و به‌ویژه کفش‌های پاشنه‌بلند باشید زیرا کوچکترین شکاف و وجود میخ‌های برآمده از این پاشنه‌ها، پارکت محبوب شما را زخمی خواهد کرد.

3. جابجایی و کشیدن مبلمان، تخت‌خواب و اثاثیه سنگین بر روی پارکت، باعث خط افتادگی بر روی پارکت خواهد شد. به سادگی با چسباندن تکه‌های نمد یا موکت‌های نرم بر روی پایه‌های لوازم سنگین منزل از این مشکل جلوگیری کنید.

4. نظافت ساده و آسان یکی از مزایای اصلی پارکت است و بهترین روش نظافت و پاکیزه نگه داشتن این کفپوش، کشیدن جاروبرقی با برس نرم است. بدیهی است که باید از شستشوی مستقیم با آب یا زمین‌شوی کاملا خیس اکیدا خودداری کرد. در صورت نیاز و تمایل به چنین کاری باید بعد از خیس کردن زمین‌شوی، آب آن کاملا چلانده شده و پس از گذشت چند ساعت با اندک نم باقی مانده پارکت را نظافت کرد. با رعایت این نکته مهم سالیان سال جلای لاک پارکت شما چون روز اول تازه و با طراوت باقی خواهد ماند.

5. رنگ چوب، به طور طبیعی در مقابل تابش مستقیم آفتاب و نور معمولی، به دلیل اکسیداسیون، به مرور زمان اندکی گرایش به تیره‌تر شدن دارد. از این رو استفاده از پرده های مناسب برای کنترل تابش مستقیم آفتاب و جا به جا کردن گاه به گاه قالیچه‌ها برای جلوگیری از تغییر رنگ سطوح زیر آنها، کارساز و موثر است.

6. قراردادن مستقیم گلدان بر روی پارکت حتی اگر نشتی آب هم نداشته باشد لاک پارکت را کدر می کند، از این رو، گلدان ها را باید بر روی قفسه‌ها و یا پایه‌هایی با ارتفاع مناسب از کف قرار دهید.

7. با توجه به میزان تردد و رفت و آمد در محیط، هر چند وقت یکبار استفاده از واکس‌های مخصوص و مواد پولیشی سازگار با لاک روی پارکت، بر زیبایی کفپوش شما می افزاید.