water-resistant-wood-flooring

ده سوال که قبل از خرید پارکت چوبی (طبیعی) باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت سوم)

۵. من پارکت چوبی را با لاکهای متنوعی دیده‌ام؛ بعضیها براق و برخی دیگر مات هستند. کدام بهتر است؟

این مساله انتخاب مهمی است. اگر می‌خواهید پارکت چوبی خام را در محل نصب، ساب و لاک تکمیل کنید. می‌توان هر نوع لاک نهایی با براقیت های متفاوت را که دوست دارید انتخاب کنید. لاک براق، درخشش بیشتری دارد و نور را بیشتر منعکس می‌کند. لاک نیمه براق کمی درخشان است و بخشی از نور را منعکس می کند. لاک مات، حداقل درخشش را دارد و بازتاب نور را به حداقل ممکن می رساند.

 

به طور کلی، با درخشندگی کم‌تر، کم‌تر متوجه خراش‌های کوچک خواهید شد، که در پارکت چوبی عادی است. اگر می‌خواهید پارکت تکمیل شده در کارخانه را نصب کنید، برای انتخاب درخشندگی پارکتی که انتخاب می کنید، محدود خواهید شد. در هر صورت درخشش لاک نهایی هر اندازه باشد، فرقی ندارد‌ همه ی آنها همان میزان نقش حفاظت را از پارکت شما ایفا می‌کنند. بنابراین تنها چیزی که مهم است این است که کدام یک از این لاکها مطابق سلیقه شما، بهترین جلوه را دارد.

 

 

۶. در مورد خراشهای ایجاد شده توسط حیوانات خانگی و یا آسیبهای وارده از سنگریزه های زیر کفش بر روی پارکت، نگرانم برای رفع آن راهکاری هست؟

کارهایی هست که می‌توان برای به حداقل رساندن خراشهای وارده بر پارکت توسط حیوانات خانگی و یا از سایر علل دیگر انجام داد. در آستانه ورودی تمام درها، برای به حداقل رساندن میزان کثیفی و شن ریزه های ورودی به داخل خانه، پادری یا قالیچه پهن کنید، به خصوص اگر حیوان خانگی شما دوست دارد زمین را بکند. با این حال بهترین مقابله این است که ناخن‌های حیوان خانگی خود را به طور مرتب کوتاه کنید.

اگر پارکت خراشیده شود، چه حیوانات خانگی در خانه زندگی کنند و چه زندگی نکنند، به خاطر داشته باشید که خراش‌ها به احتمال زیاد تنها در لایه لاک رویی پارکت هستند و معمولا به چوب نمی رسد. اگر این اتفاق افتاد، با یک نصاب پارکت چوب حرفه‌ای (کارشناسان با تجربه ما در پارفیکا آماده ارائه خدمات به شما مخاطب عزیز هستند.) برای توصیه‌های خاص در مورد نحوه تعمیر خراش‌ها و به حداقل رساندن آن‌ها مشورت کنید.

 

۷.پارکت چوبی خود را چگونه نگهداری کنم تا همیشه نو به نظر برسد؟

همه پارکتهای چوبی باید به طور مرتب نظافت شوند. این کار را به سادگی می توان انجام داد، کشیدن جارو برقی و تمیز کردن گرد و غبار پارکت بهترین کار است، تا آشغال-ریزها و سنگریزه ها از بین قطعات پارکت کاملا پاک شود.

از تی خیس و یا بخار شور برای تمیز کردن کف چوبی مطلقا استفاده نکنید، چون آب و بخار می‌تواند عمر لاک پارکت را کم کنند و یا حتی با تکرار آن در مدت‌زمان طولانی باعث آسیب و دفرمه شدن پارکت ها شوند.

 

 

بهتر است

جلوی ورودی ها یا بخش های پرتردد فرش یا قالیچه های ذرعی یا نیم ذرع بیندازید. البته دقت داشته باشید که در آستر پشتی این قالیچه ها از لایه های ترمز فرش پلاستیکی استفاده نشده باشد، زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پارکت چوبی شود. این قالیچه ها می‌تواند به نگهداری پارکت چوبی در برابر کثیفی ها و خراشیدگیها کمک کند. همچنین می توان با قرار دادن پدهای محافظ زیر پایه های مبلمان و میز و صندلی ها که مستقیما با پارکت تماس دارند، از خش افتادن روی پارکت چوبی ارزشمند خود جلوگیری کنید.

زمانی که مایعی بر روی کف می ریزد، فورا آن رابا حوله خشک تمیز کنید. تمیز نشدن به موقع مایعات می‌تواند به لاک پارکت چوبی، و احتمالا خود چوب آسیب برساند. از راه رفتن بر روی پارکت چوبی با کفش‌های ورزشی یا کفش‌های پاشنه بلندی که پاشنه شان خراب است خودداری کنید. این ها می‌توانند روکش را خراش دهند و یا حتی فرو رفتگی در پارکت چوبی ایجاد کنند.

 

 

سخن آخر، این که وقتی پارکت چوبی کمی کدر به نظر می‌رسد، بهتر است قطعات پارکت را با پاک کننده ای که نصاب یا شرکت توصیه کرده پاک کنید تا درخشش اولیه تجدید شود، دقت کنید که محصول را با دستورالعمل صحیح استفاده کنید. و تنها از محصولاتی استفاده کنید که با پارکت چوبی تان سازگار باشند، چرا که استفاده از نوع نا مناسب محصول تمیز کننده می‌تواند به لاک پارکت و احتمالا به خود چوب نیز آسیب بزند.

 

مطالعه این قسمت ها نیز پیشنهاد می شود:

ده سوال که قبل از خرید پارکت طبیعی باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت اول)

ده سوال که قبل از خرید پارکت طبیعی باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت دوم)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید