ده سوال که قبل از خرید پارکت طبیعی باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت اول)

۱. کدام نوع پارکت طبیعی یا چوبی برای من مناسب است؟ سالید ( چوب یک‌پارچه ) یا پارکت چند لایه مهندسی شده؟

۲. کدام گونه از انواع پارکت چوبی برای من مناسب است؟

۳. کدام یک از پارکت های تکمیل شده در کارخانه یا تکمیل شده در پروژه برای من مناسب هستند؟

۴. متراژ کف منزل من ۱۰۰ متر مربع است. ولی به من گفته شده ۱۱۰ متر مربع پارکت باید بخرم. آیا خرید این مقدار ضروریست؟

۵. من لاکهای مختلفی را روی پارکتهای چوبی دیده ام. برخی براق هستند، و برخی دیگر مات هستند. کدام نوع بهتر است؟

۶. من نگران حیوانات خانگی هستم. که با چنگ زدن و خراشیدن پارکت، کف را خراب کنند. آیا راهی وجود دارد که بتوانم کف را محافظت کنم؟

۷. چه کنم که پارکت چوبی کف خانه من همیشه نو به نظر برسد؟

۸. چقدر بعد از ثبت سفارش پارکتها در محل نصب خواهند شد؟

۹. مواردی را دیده‌ام، که در آن کف چوبی به مرور زمان از بین می‌رود. آیا کاری هست که بتوانم برای جلوگیری از آن انجام دهم؟

۱۰. نصب پارکت چوبی خیلی گران است، چرا خودم نمیتوانم آنرا انجام دهم؟

 

 

۱. کدام نوع پارکت چوبی برای من مناسب است؟

پارکت سالید یا پارکت چند لایه مهندسی شده؟ این مسئله به این بستگی دارد که پارکت را می خواهید کجا نصب کنید، پارکت چوبی سالید هم پارکت چند لایه مهندسی شده هر دو از چوب واقعی(طبیعی) تولید شده اند. بنابراین هر دو محیطی طبیعی را ایجاد خواهند کرد.

 

پارکت چوبی سالید

پارکت چوبی سالید دقیقا همان معنی اسم خود را دارد! یک قطعه که از ابتدا تا انتهای آن چوب خالص است. ضخامت پارکت سالید متفاوت است، ولی رنج معمول آن از 8 تا ۲۲ میلیمتر است.این نوع پارکت می تواند در هر فضایی جز زیر زمین استفاده شود.

یکی از مزایای بسیار خوب پارکت سالید این است که به کرات می تواند ساب خورده و مجدد لاک زده شود. در نتیجه ظاهری مانند روز اول را بازیابد. پارکت  سالید برای اتاقهای نشیمن و پذیرایی، نهارخوری، اتاق خوابها و حتی آشپزخانه و رختشویخانه نیز مناسب است. تنها جاییکه پارکت سالید برای استفاده در آنجا مناسب نیست، زیر زمین است. البته برای آن فضا هم راه حلی وجود دارد.

 

پارکت-سالید

پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده

پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده نیز پارکتهای چوب واقعی (طبیعی) هستند، که در کارخانه از تعدادی لایه های ورقه ای چوبی ار جنسهای مختلف ساخته شده اند. لایه هایی که شما نمیبینید، می توانند از یک جنس یا جنسهای متفاوت از هم باشند. جهت قرارگیری هر لایه در خلاف جهت یک دیگر است. اینکار باعث می شود تایلها از هر جهت بادوام شود. و ضمنا انبساط و انقباض پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده در برابر رطوبت و تغییرات دما کمتر از پارکت سالید باشد.

 

روش نصب هر یک از انواع پارکت

پارکت های چوبی مهندسی شده می توانند به زیر سازی یا کف چوبی با استوپ بادی میخ شوند، و یا با چسب به کف چوبی یا بتنی چسبانده شوند. که این امر باعث می شود که این نوع پارکتها برای نصب در زیر زمین یا بر روی تخته های اسلب slab مناسب باشد. گرچه از پارکت سالید می توان در تمام فضاها همچنین زیر زمین با نصب روی شبکه چوبی استفاده کرد.

پارکت چند لایه یا همان پارکت مهندسی شده برای نصب در زیر زمین پارکت مناسب تری است. و از این نوع پارکت می توان در تمام فضاهای دیگر و از جمله زیر زمین با شبکه بندی یا بدون آن نیز استفاده کرد. با وجود آن که این نوع تایلها نیز می تواند بار ها ساب خورده و تکمیل شود. ولی به تعداد دفعات پارکت سالید یا پارکت یکپارچه امکان انجام این کار وجود ندارد.

 

۲.کدام گونه از انواع پارکت چوبی برای من مناسب است؟

انتخاب گونه مناسب پارکت ، به سبک زندگی، بودجه و تمایل شخصی افراد بستگی دارد. می توان بیش از دهها گونه پارکت چوبی که تولید خود پارفیکا بوده ، یا وارداتی هستند ، نام برد. که با بهره گیری از آنها جلوه های بی همتایی در فضای منزل خلق می شود.(نمونه های پارکت ها در‌ گالری قابل مشاهده اند).

 

انتخاب رنگ مناسب پارکت برای شما

آیا شما پارکت های طبیعی یا چوبی رنگ روشن مانند ون ash یا افرا را می پسندید؟ آنها  معمولا فضا را روشن تر و دل بازتر نشان می دهند.
آیا شما پارکت هایی با تون رنگ طبیعی مدیوم مانند بلوط را می پسندید؟ آنها فضا را روشن، و گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.
آیا شما پارکت های تیره رنگ مانند گردو را می پسندید؟ آنها فضا را واضح، با ثبات نشان می دهند.

 

انتخاب پارکت بر اساس درجه سختی و دوام

انواع پارکت های وارداتی تنوع بیشتری در رنگ دارند. در زمان انتخاب توجه شما تنها نباید به ظاهر پارکت چوبی باشد. بلکه باید فاکتور های دیگری را نیز مد نظر قرار دهید. به طور مثال آیا شما یه زوج بازنشسته هستید و تنها زندگی می کنید؟یا یک خانواده پرجمعیت با بچه های کوچک و حیوانات خانگی ؟

 

شاخص جانکا

هر نوع چوب بر اساس درجه سختیش درجه بندی شده است. که به آن شاخص جانکا (janka scale) می گویند. شاخص جانکا معیارخوبی را به شما می دهد تا بدانید که چوب مورد نظر شما برای استفاده در کدام بخش مناسب است.

برای مثال چوب آلبالوی محلی(domestic black cherry) در شاخص جانکا عدد ۹۵۰ را به خود اختصاص داده است. در صورتی که درجه سختی گیلاس برزیلی بسیار بالاتر در حدود ۲۸۲۰ است. نزدیک سه برابر سخت تر از این گونه می باشد. گونه ی آلبالوی محلی برای زوج بازنشسته مناسبتر است. به دلیل اینکه کف منزل آن ها تردد کمی خواهد داشت. در حالی که گونه برزیلی انتخاب مناسبی برای خانواده پرجمعیت با بچه های کوچک و حیوانات خانگی است.

 

ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید:

ده سوال که قبل از خرید پارکت طبیعی باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت دوم)

ده سوال که قبل از خرید پارکت طبیعی باید پاسخ آنها را بدانید (قسمت سوم)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید